دبيرخانه كميسيون انجمن‌هاي علمي گروه پزشكي
يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧ -
اخبار > دومین جلسه هماهنگی و همفکری ناظرین و نمایندگان انجمن های علمی گروه پزشکی در بیمارستان شهدا تجریش برگزار گردید


  چاپ        ارسال به دوست

دومین جلسه هماهنگی و همفکری ناظرین و نمایندگان انجمن های علمی گروه پزشکی در بیمارستان شهدا تجریش برگزار گردید

دومین جلسه ناظرین ونمایندگان انجمن های علمی گروه پزشکی در بیمارستان شهدای تجریش در روز دوشنبه تاریخ 23 بهمن ماه برگزار گردید. این جلسه با حضوردکتر سید جلیل حسینی دبیر کمیسیون انجمن ها وناظرین و نمایندگان از انجمن های علمی برگزار شد و در رابطه با مشکلات انجمن ها و راههای ارتباط با کمیسیون انجمن ها بحث و پرسش و پاسخ انجام شد. در ابتدای جلسه دکتر سید جلیل حسینی در ارتباط با عملکرد دبیرخانه کمیسیون، اهداف و برتامه هایی آتی صحبت کردند:انجمن هاي علمي به عنوان بنيان هاي جامعه مدني ناميده شده اند و پلي بين دولت و مردم هستند انجمن ها بايد ناظر امين و پویا باشند.در ادامه خلاصه ای از گزارش عملكرد كميسيون انجمن هاي علمي گروه پزشكي از سال 1392 الی 1396 را اعلام فرمودند. تشكيل جلسات كميسيون انجمن هاي علمي گروه پزشكي (جهت امور جاري دبيرخانه همچون: بررسي و تصميم گيري، درخواست تاسيس انجمن علمي جديد، بررسي مصوبات و تائيد انتخابات هيات مديره انجمنهاي علمي، تصويب اساسنامه و اصلاحات آن، تدوين دستورالعمل و آيين نامه هاي مورد استناد، بررسي و رسيدگي به امور متفرقه ) . در مجموع تعداد انجمن هاي داراي پروانه در حال حاضر 190 مورد است كه برحسب نوع فعاليت انجمن های در گروه هاي بالینی(تخصصی و فوق تخصصی)، دندانپزشکی، داروسازی، علوم پایه و بهداشت، بین رشته ای دسته بندي مي گردند.در این مدت جلسات هم انديشي در راستاي بررسي مسائل و مشكلات انجمن ها (آشنايي با اقدامات و برنامه هاي علمي آنها، حل اختلاف اعضاء هيئت مديره، بررسي اختلافات بين رشته اي و همپوشاني ها) جلسات متعددي با مسئولين و هيئت مديره انجمن هاي علمي برگزار شده است.از اقدامات زيربنايي دبيرخانه انجمن هاي علمي پزشكي با عنوان راه اندازي سامانه جامع مديريت انجمن هاي علمي پزشکي کشور که نوع برنامه توسعه اي است و هدف کلي آن ارتقاي کيفيت، مديريت کيفيت جامع فرايندها بوده که اکنون این سامانه راه اندازی شده است.

از برنامه هاي آتي دبيرخانه کمیسیون هم میتوان به ارتقاي سامانه جامع مديريت انجمن هاي علمي جهت عضويت كليه انجمن  ها و اعضا در سامانه و افزايش همكاري ها، استقرار نظام ارزشيابي و اعتبار بخشي انجمن ها واجراي دومين دوره در سالهاي آتي،‌ تدوين و تصويب پروتكل هاي لازم جهت توسعه و تشكيل انجمن هاي علمي جديد بر حسب شرايط اجتماعي و نياز كشور،‌ اجراي طرح هاي توانمند سازي انجمن هاي علمي (طراحي سامانه يكپارچه مديريت اطلاعات انجمن هاي پزشكي كشور، راه اندازي سامانه آموزش الكترونيكي مديران انجمن هاي علمي، سامانه جلسات غيرحضوري انجمن هاي پزشكي)، رفع موانع حقوقي و قانوني و ارتقاي انتخابات الكترونيك به عنوان روشي نو در راستای سیاست دولت الکترونیک،‌ افزايش مشاركت و نقش آفريني انجمن هاي گروه پزشكي در نظام سلامت وتدوين نقشه راه اين مهم، ارائه راهكارهاي لازم جهت حمايت پايدار از فعاليت هاي انجمن هاي علمي اعم از پشتيباني مالي ومعنوي،‌ طراحي، به روزآوري و تصويب چارت سازماني دبيرخانه كميسيون در اجراي شرح وظايف قانوني، ايجاد درگاه مستقل در اداره ثبت شركتها جهت تسهيل فرآيند ثبت انجمن ها و تغييرات آنها در اداره ثبت، تشکیل کمیته های چهارگانه کمیسیون انجمن های علمی گروه پزشکی (کمیته ارتقاء روند انتخابات و فعالیت انجمن ها، کمیته توانمندسازی، کمیته بین المللی سازی و کمیته ارتقاء ارتباطات با دستگاه های اجرایی)، تشکیل کمیته اقتصاد سلامت، افزایش حضور نمایندگان معرفی شده انجمن ها در مجامع عادی و فوق العاده انجمن ها،‌ راه اندازی سیستم ارتباط الکترونیکی دبیرخانه کمیسیون با انجمن ها،‌ اعطای نقش برجسته تر به موسسین انجمن ها،‌ درج اخبار کمیسیون در سایت های خبری، همکاری با شورای عتف اشاره کرد.

در ادامه جلسه خانم دکتر عمویی در ارتباط با مشکلات اعضای انجمن و هیات مدیره فرمودند عدم اعتماد اعضا به انجمن و منفعل شدن (به علت بی توجهی به خواسته های صنفی، عدم وجود وظایف مشخص و کارآمد، عدم وجود برنامه برای مشارکت اعضا، عدم مشارکت برای انتخاب هیات مدیره پویا، اعمال سلیقه برای کاهش کمتر مشارکت در انتخابات) و عدم وجود مکان مناسب از مشکلات و ساختارانجمن میباشد.

آقای دکتر میرزایی فرمودند جلساتی که برگزار می شود یکی از بهترین راه کارها می باشد. ایشان بیان کردندخوب است انجمن ها را مجاب کنیم تا همکاری و فعالیت داشته باشند آقای دکتر رایگانی هم اعلام فرمودند  در ایران به تنهایی امکان کار کردن انجمن ها نمی باشد. برای اینکه ساختارکارشناسی قوی ندارند. سوگیری و همپوشانی ها وجود دارد. ایشان برای حل مشکلات پیشنهاد دادند ایجاد مجتمع انجمنها حلقه واسطه ای است که انجمن های پزشکی منتخبین را اعلام کنند و متخصصین در یک نظام ساختارمند خیلی دقیق با نظام حاکمیت و نظام پزشکی در تعامل باشند.همچنین اعتماد ها باید جلب شود و انجمن ها احساس همبستگی نمایند. آقای دکتر هاشمی :اگر قرار است که انجمن ها اثر گذار نباشند پس تشکیل انجمن ها بی فایده است. انجمن ها باید باور کنند که تاثیر گذار هستند. آقای دکتر مفید هم فرمودند انجمن ها کنفرانس ها و روابط بین الملل خوبی دارند. مشکل جایگاه انجمن ها است پیشنهاد من این است نماینده در وزارت خانه داشته باشیم که در تصمیم گیری های مرتبط شرکت داشته باشد.

در نهایت آقای دکتر حسینی با جمع بندی مسائل و پیشنهادات مطرح شده فرمودند مشکل اصلی فرهنگ جامعه می باشد(همکاری و کار تیمی و احترام به حقوق دیگران بسیار ضعیف است)، باید فرهنگ را ارتقا بدهیم. پیشنهادات را باید مطرح کنیم و اگر انجمن بخواهند بیاید فقط نکاتی بگویند ولی عمل نکند نمی شود. انجمن های مااطلاعات کامل کارشناسی ندارند. کدام انجمن میداند که جزییات برنامه توسعه ششم و احکام دایمی و سیاستهای سلامت و مقدار و ردیفهای بودجه ای و سهم آموزش و پژوهش از بودجه سلامت  چه می باشدو کدام انجمن کارشناس مسلط به این موضوعات را در اختیار دارد. انجمن ها باید شکل و شمایل انجمن های کشور توسعه یافته داشته باشند. تسلط به اسناد بالادستی و مصوبات مجلس و...داشته باشند تا بتوانند مشارکت انجمنها در توسعه کشور را زمینه سازی نمایند.ما از همه انجمنها می خواهیم نقطه نظرات خود را اعلام کنند ما هم استقبال خواهیم کرد. پروژه ها را تدوین و تصویب می کنیم. همچنین مرکز ملی تحقیقات آموزش پزشکی همکاری خواهند کرد. هدف از برگزاری جلساتی از این نوع اینستکه که برای متخصصین جوان که هنوز در انجمن خودشان فعال نشده اند زمینه سازی کنیم که وارد انجمن ها بشوند و فعالیتهای کارشناسی را به عهده بگیرند. از اساتید مسوول در انجمنهاکه بهترین اساتید کشور از نظر علمی و تحقیقاتی هستند خواستاریم در انجمن ها فعالیت هایشان را تقویت نمایند تا افراد زیادی از اساتید عضو هیات مدیره باشند. راه کار دیگر این است که انجمن ها اعلام آمادگی کنند و اسامی را اعلام کنند و کمیسیون جلسه خواهد گذاشت. اکنون فرصتی پیش آمده است تا کمیسیون را از انجمن ها جدا ندانید، اگر خود انجمن ها هم کار کنند نتیجه آن را خواهند دید. راه توسعه رشته ها از انجمن ها می باشد و اعضا انجمن ها باید فعال باشند.

 

انتهای پیام/

 


١١:٤٨ - 1396/12/22    /    شماره : ١٤٤٤٥٢    /    تعداد نمایش : ١٦١بازديد اين صفحه : 8820
بازديد امروز : 31
کل بازديد سایت : 20753
بازديدکنندگان آنلاین : 15
زمان بارگزاری : 0.7644 ثانیه